Міста-побратими

Тячів має десять міст-побратимів:

м.Буча (Київська область, Україна) - www.bucha.com.ua

Угода про співпрацю укладена 01 жовтня 2006 року у Тячів під час святкування 677-ї річниці від першої історичної згадки про короноване місто Тячів - Дня міста

м.Бардієво (Словакія) - www.bardejov.sk

Угода про відновлення співпраці підписана 01 жовтня 2006 року в м.Тячів під час святкування 677-ї річниці від першої історичної згадки про короноване місто Тячів - Дня міста

Місто Ба́рдієво розташоване на сході Словаччини, на березі річки Топля, поблизу кордону з Польщею. Перша письмова згадки про місто Бардієво дато­вана 1241 роком. В «Ліпотисі руському» розповідається про те, як Данило Галицький «йшов з Угрів до Ля­хів» через «Барде­йов». Довгий час місто входило до складу Га­лицько-Волинської держави. Впродовж ба­гатьох років, місто оселили німецькі коло­ністи, котрі акти­вно його забудову­вали.  А пізніше  Барді­єво увійшло до складу Угорської держави. У 1376 році, місто отримало титул вільного королівсь­кого міста.

Вершиною господарського розвитку міста стало 15 століття, коли міщани роз­багатіли, особливо завдяки виробниц­тву полотна. У місті з прилег­лими до нього лікувальними санаторі­ями знаходилися млини, пивзавод, цеге­льний завод, бойні та міські ваги. Він був центром торгівлі і ремесел. З 16 ст. на Бардієво обрушилися епідемії, війни, пожежі і так місто увійшло в смугу тривалого занепаду.

У 19-му столітті місто поступово по­чало відроджуватися у банківський сфері та промисловості. У 1883 році мі­сто було засновано завод з виробниц­тва іграшок. Виробничі продукти Бардіїв­ського заводу іграшок виставля­ються у Відні, Будапешті та на Всесвіт­ній виставці в Парижі.

Важливим моментом в 1893 році стало відкриття залізничного маршруту через  Бардієво.  Вже в 50-х роках ХІХ століття історичний центр міста було ого­лошено міським заповідником. У 1986 році місто отримало Європейську премію за реставрацію історичних пам'я­ток і було внесене до списку культу­рної спадщини ЮНЕСКО.

Бардієво впевнено досягло чудових результатів в економічній діяльності, роз­витку ремісничого виробництва і торгі­влі, освіти та заслужено  увійшло в іс­торію висококультурним містом. У роз­витку міста активно беруть участь особистості, які тут народилися: істотно впливають на прогресивну долю  Барді­єва та його околиць.

Найвидатнішим вченим руського по­ходження з Бардієва був Амброзій Бар­діївський. Він закінчивКраківський уні­верситет, навчаючись на кафедрі аст­рономії й у 1486 році написав свою найбільшу працю «Tabulae», яка зберіга­ється і сьогодні у відділі рукопи­сів наукової бібліотеки університету.

Наразі, монументальний храм Свя­того Егідія 13 століття являє собою най­ціннішу пам'ятку міста. Його винятко­вість підтверджується одинадця­тьма стулковими вівтарями, а також тим, що він віднесений до націона­льних пам'ятників культури. При­красою прямокутної площі міста є ра­туша, збудована в стилі готики, з висо­кими щитами, двосхилим дахом та сходовим ліхтарем. Неподалік від центральної площі розташований ком­плекс будівель колишніх європейських лазень і синагог кінця 18 століття.

Як виявилось, українці також зали­шили слід в історії та архітектурі міста. Собор святого Егідія зводив видатний ар­хітектор XV ст. Микола з Бардієва (1448–1458), а вже пізніше його справу продовжили Степан з Кошиці Кошиць. До виготовлення 11 вівтарів було залу­чено лемківських майстрів.

В Ратуші існує Шариський музей з ко­лекцією місцевих українських ікон XVI ст. пензля Т. Жебрацького. А культур­ною візиткою міста є щорічний фести­валь художньої самодіяльності "Макови­цька струна".

Відрадно відмітити, що серед бага­тьох міст-побратимів, Тячів має слова­цьке місто Бардієво.

м.Негрешть-Оаш (Румунія) - www.negresti-oas.ro

Угода про співпрацю укладена і підписана 01 жовтня 2006 року у м.Тячів під час святкування 677-ї річниці від першої історичної згадки про мкороноване місто Тячів - Дня міста

Негрешть-Оаш – місто у повіті Сату-Маре в Руму­нії. Адміністративно місту підпо­рядковані села: Луна; Тур. Роз­ташоване на відстані 433 км. на північний-захід від Бухареста, 41 км. на схід від Сату-Маре. Пе­рша документальна згадка  про місто Негрешть-Оаш датується 1270 р. і згадується у листі  угорського короля Стефана.

За сучасними підрахунками Негрешть-Оаш складає 15185 жителів.  Місто володіє багатьма природними ресурсами і працює над розвитком туризму. Варто відмітити, що Негрешть-Оаш – одне із найкрасивіших районів Трансільванії, який вражає тра­дицією, культурою і мальовни­чими краєвидами. У місті знахо­диться історичний музей ручних виробів. Румунське місто сла­виться неабияким розвитком культури, недарма ж його наре­кли «культурною столицею Сату-Маре». Адже протягом року в місті проходять численні культурні заходи, які показують  найвищий  ступінь мистецтва й залучають до цього творчу еліту Румунії. Негрешть-Оаш має на­лагоджену співпрацю з міс­тами-побратимами із Франції, Угорщини  та України.

м.Нодькалло (Угорщина) - www.nagykallo.hu

Перше місто-побратим. Співпраця розпочалася ще у роки, коли міським головою був Золтан Мечей. Надалі Угода про відновлення співпраці укладена і підписана 25 вересня 2004 року в м.Нодькалло під час святкування Дня міста.

м.Ясберень (Угорщина) - www.jaszbereny.hu

Угода про співпрацю укладена і підписана 09 серпня 2009 року в м.Ясберень під час зустрічі усіх міст-побратимів

м.Боктоловрантгазо (Угорщина) - www.baktaloranthaza.hu

Угода укладена і підписана 03 жовтня 2008 року в м.Боктоловрантгазо під час святкування Дня міста

м.Вац (Угорщина) - www.vac.hu

Угода про спіпрацю підписана 02 жовтня 2011 року в м.Тячів в рамках святкування 682-ї річниці від першої історичної згадки про короноване місто Тячів.

м.Балмазуйварош (Угорщина) - www.balmazujvaros.hu

Угода про співпрацю підписана 27 січня 2015 року в м.Тячів в урочистій обстановці у залі нової адмінбудівлі міської ради.